Корисні спортивні правила для повсякденного життя

Спорт є лише частиною життєдіяльності людини, тому спортивні правила є також життя. Але, нерідко, коли про ці правила забувають, і ними не користуються, тим самим ускладнюючи собі життя. Сподіваюсь, що правила, які розглянуті нижче допоможуть вам у побуті.

Профілактичне мислення

Профілактичне мисленняВ дитинстві, тих, хто займається шахами, називають «ботанами» або ще якось образливо, бо в період дозрівання більш важливими виглядають фізичні якості. А коли настає час конкуренції в дорослому світі, то розумові здібності виходять на перший план.

Здібностей, які можна розвинути шахами, доволі багато. Ось деякі з них: критичне мислення, здатність глибоко аналізувати ситуацію, швидкість прийняття рішень, впевненість, стратегічне планування, гнучкість при виконанні плану (в залежності від зміни ситуації), розвинута фантазія.

Ще однією вагомою здібністю є профілактичне мислення. Згідно з Вікіпедіїї профілактика – це попередні заходи для недопущення чого-небудь.

В шахах правило профілактичного мислення зводиться до питання «Чого хоче супротивник?». Тобто після ходу суперника задаємо собі це питання для того, щоб зрозуміти його задум і, якщо виявлені якісь загрози, переходимо до їх нейтралізації, або ж продовжуємо втілювати свій план в життя, якщо загроз не виявлено, або вони незначні.

В житті це шахове правило можна трансформувати в питання «Навіщо мені це потрібно?».

Простим прикладом профілактичного мислення може слугувати похід в магазин. Наприклад, ви пішли в магазин за хлібом, не застосували правило профілактичного мислення, і купили ще з десяток товарів, які так заманливо продавалися зі знижкою. Але вже вдома, здивувавшись, розумієте, що зі всіх товарів, вам потрібен лише хліб. І вже тоді задаєте питання «Навіщо я це все купив?», але гроші вже витрачені. А якщо є змога повернути товар, то прийдеться вертатися до магазину, тобто витрачати час.

Ще одним прикладом може слугувати така ситуація: ваш знайомий, приятель або друг (неважливо) нав‘язливо запрошує вас відвідати з ним якийсь захід (також неважливо який). Вам не дуже хочеться з ним йти, але він так вас благально вмовляє, що поступово ви починаєте схилятись до думки «А чому б не піти з ним? Це ж мій приятель. І якось незручно йому відмовляти». І, не застосувавши профілактичних питань, ви їдете через усе місто з вашим приятелем, вистоюєте чергу, щоб туди потрапити, а коли потрапляєте, то ваш приятель кудись зникає, і через короткий проміжок часу ви розумієте, що це не те місце де б ви хотіли бути, клянете себе як тільки можете, і злим повертаєтеся додому.

А застосувавши подумки під час вмовлянь питання «Чого він хоче?», ви б виявили, що вашому приятелеві просто не хочеться пертися через усе місто самому, та й ще потім самому стояти в черзі. Потім можна задати собі друге питання: «Навіщо мені це потрібно?» і, якщо пропозиція взагалі нецікава, в найбільш доступній для вашого приятеля формі поясніть це йому. Але якщо ви вважаєте, що захід на який вас запрошують, буде корисним або цікавим, то мета, з якою приятель вас запрошує, вже не матиме значення.

Краще мати поганий план, ніж його повну відсутність

Шаховий план

Шахи – це гра стратегічного планування, в якій суперники, створюючи плани (оптимальну послідовність дій), намагаються досягти позитивного для себе результату.

Головним чинником вдалого планування є здатність оцінювати ситуацію. На здатність оцінювати впливають такі фактори як критичне мислення, вміння аналізувати, спостережливість. Взяти хоча б футбол. Тренер, який не складає план на гру, напевно скаже: «Так, хлопці, грайте як хочете. Ваше завдання - забити більше ніж суперник». Тренер, який має на меті скласти план на гру, буде передивлятися ігри суперника (критичне мислення), збирати інформацію про суперника (здатність аналізувати), виявляти слабкі сторони суперника (спостережливість). На базі зібраних даних дається оцінка (здатність оцінювати). І вже потім, виходячи з можливостей власної команди, будується план на гру.

Поганим план може бути як взагалі (наприклад, невдале перепланування квартири), так і через невдалу його реалізацію. Якщо невдалий план можна охарактеризувати як невдалий задум, то невдалу реалізацію краще показати на прикладі.

Простим прикладом може слугувати планування сімейного походу в парк розваг, а невдалою реалізацією може стати ситний обід перед американськими гірками.

Чому ж поганий план краще, ніж його відсутність?

Бо відсутність плану – це хаотичні дії, що підвладні емоціям, які не завжди можуть бути корисними. А план, нехай він може бути поганим (невдалим), - це прояв волі, свідомий вибір, який можна змінити на краще, якщо він буде незадовільним.

10% від банкролу

Це правило покеру зводиться до того, що ви не можете брати з собою в гру більше 10% від розміру вашої суми, яка у вас є на даний момент. Тобто, якщо у вас є 100 умовних грошей, то ви не повинні брати більше 10. Правило 10% існує для того, щоб в разі програшу мати можливість відігратися.

В житті це правило можна використовувати при фінансових витратах. Наприклад, ви вирішили придбати якусь річ (подарунок, подія, ремонт), але одразу змоги не має її придбати. Тож потрібно розрахувати середньодобовий дохід. Наприклад, після загальних витрат ваш середньодобовий дохід склав 100 умовних грошей, а для того, щоб придбати необхідну річ через тиждень, необхідно відкладати по 70 умовних грошей в день. А це означає, що на наступний тиждень ліміт на витрати складає 30% від добового доходу на кожен день.

Що це правило дає? Можна ж суму, якої не вистачає, позичити, взяти кредит, а то й два кредита. Головним досягненням при використанні цього правила є дисципліна. І, як це не дивно, ця дисциплінованість дасть змогу вільно розпоряджатися коштами в незалежності від розміру доходів.

Лов риби

Ловом риби можна добре охарактеризувати досягнення мети (шлях до мети), де снасті – це ваші ресурси, а риба – це мета, до якої ви прагнете. Чим більша риба, тим міцніші потрібні снасті.

Якщо для мілкої риби достатньої риби достатньо звичайної вудки, то для лову більшої риби, окрім кращих снастей, потрібно витратити більше часу, а також проявити терпіння та концентрацію. Мілку рибу можна порівняти з буденними речами, які можна дозволити собі кожного дня. Наприклад, це можуть бути незначні покупки побутових товарів, походи в кінотеатр та інше. І, відповідно, велика риба – це те, що не можна дозволити собі одразу.

Якщо ви володієте навичками лову великої риби, то знаєте наскільки важливо контролювати вашу здобич, відчувати її – десь трошки відпустити, десь підтягнути, таким чином вимотуючи рибу. А якщо поспішити і намагатися витягти рибу швидко, то скоріш за все вона зірветься. А от коли вона вимотається, перестане оказувати супротив, можна спокійно та без поспіху витягати її, отримавши задоволення.

Так само щодо цілей в житті. Якщо мета, до якої ви прагнете недосяжна сьогодні, то ц не означає, що вона не буде досяжною в майбутньому. Визначте наскільки реальна ваша мрія, розставьте пріоритети ваших дій. Накопичуйте необхідні для досягнення ресурси. Будьте в курсі новин, що стосуються вашої мети, і спокійно, крок за кроком, рухайтесь назустріч вашій мрії.

Чому важливі саме спокій та витримка? Тому що, якщо ви почнете метушитися і форсувати події, то досягнення мети, більш за все, ускладниться, або ж взагалі ціль стане недоступною. Нерідкі випадки, коли витративши багато зусиль і ресурсів, для того, щоб отримати бажане якомога скоріше, виявляється, що це все було зовсім вам непотрібно.

Додано:   10.07.2018 00:01   |   Останнє оновлення: