Скелетон

Як і санний спорт, скелетон зародився наприкінці 19 ст. в Швейцарії. Назва цього зимового виду спорту з грецької перекладається як «скелет», «каркас». І це не дивно, бо для вдалого проходження дистанції, сани повинні максимально щільно прилягати до тіла спортсмена.

Довжина саней сучасного скелетона складає 800 – 1200 мм, висота – 80 – 200мм, відстань між ковзанами – 340 – 380 мм. Сучасні сани для скелетону виготовляють з високоякісного скловолокна і сталі та складаються з поверхні з рамою до якої кріпляться два ковзани з високо вуглецевої сталі, і дві ручки. З боків кріпляться бампери, які пом’якшують удари об стінки траси. Дно вирівнюють за допомогою воскової поліролі, що збільшує швидкість руху. Висота полозів складає 10 – 40 мм. Чим вони вищі, тим крутіше сани заходитимуть на віражі. Вага чоловічого скелетона складає не більше 43кг, а жіночого – 35 кг.

Скелетон

Для того щоб зрозуміти, що скелетон високотехнологічний вид спорту, достатньо порівняти швидкісні показники. Так, якщо на Олімпіаді 1928 року скелетоністи розганялися до 80 км/год, то сучасні сани здатні розвивати швидкість більше 140 км/год.

СкелетонВ зоні розгону скелетоніст, біжачи, розганяє санки, тримаючись за них однією рукою. Після розгону спортсмен лягає долілиць та головою вперед, і в такому майже нерухомому положенні рухається трасою.

Не дивлячись на те, що сани для скелетона не мають рульового управління, а спортсмен майже нерухомий, управляти ними можна. Здебільшого керування відбувається завдяки спеціальним шипам зроблених на носках черевиків, а також за допомогою власного тіла: при повороті ліворуч на снаряд тиснуть правим плечем і лівим коліном, при повороті праворуч – лівим плечем і правим коліном.

Мабуть, серед усіх видів санного спорту скелетон є найбільш небезпечним. І це все через положення: скелетоніст лежить обличчям донизу і головою вперед, майже торкаючись траси обличчям та ще й руки складені по боках. А якщо прийняти до уваги те, що швидкість може сягати більше 140 км/год, то становище скелетоніста виглядає безпораднім, і найменша помилка може привести до серйозних наслідків.

Що стосується самих змагань, то вони відбуваються на тих же трасах, що і бобслей. Більшість трас має довжину 1500м, і у всіх є унікальні особливості та різні ступені складності. Так само, як і в санному спорті, учасники змагаються почергово, а переможець  визначається за сумою двох або чотирьох заїздів.

Використані матеріали з сайтів: Wikipedia, Cikavoinfo.com, Olimparena.com.ua

Додано:   07.03.2019 21:05   |   Останнє оновлення: