Зачіска, борода та вуса. Історичний розвиток та значення

Не знаю, що послужило причиною для написання цієї статті: історичний фільм, а може якийсь персонаж, але в якийсь момент я задумався, що в наш час постійного поспіху і суєти велика частина суспільства використовує, якщо можна так сказати «раціональний» підхід до носіння зачіски, бороди або вусів - аби заощадити час. Ще однією особливістю сучасного суспільства є те, що ні зачіска, ні борода, ні вуса по суті нічого не значать. Щоб було більш зрозуміло, то раніше за формою бороди і вусів, наприклад, можна було визначити хто до яких політичних переконань належить, або по зачісці можна було визначити соціальний статус.

Зачіски в стародавньому світі

У всі часи всі категорії людей приділяли велику увагу своїй зовнішності. Наприклад, жителі Єгипту, Персії та Ассирії часто використовували перуки, щоб їх зачіска виглядала пишно. Якщо в наш час по довгому і недоглянутому волоссю можна визначити неохайну людину, то для стародавніх греків такий тип волосся означав траур, а самі вони віддавали перевагу завитим локонам по всій голові, які вільно спадали. На противагу древнім грекам у стародавніх германців і кельтів довге розпущене волосся означали владу і свободу.

У середньовіччі довге і розпущене волосся носили здебільшого молоді й незаміжні дівчата, в той час, як заміжні жінки заплітали волосся в коси і носили їх під головним убором.

В епоху Ренесансу віддавали перевагу світлому волоссю, в наслідок чого чорняві італійки масово вдавалися до освітленню свого волосся, а також почали застосовувати для своїх зачісок такі аксесуари, як стрічки і різні прикраси. А в Німеччині до волосяного покрову на голові підійшли більш практично: там у той час переважали короткі стрижки, причому, як у чоловіків, так і у жінок.

Зачіски в епоху Рококо Зачіски в епоху РококоАле найбільшої витонченості і вигадки зачіски досягли в епоху рококо, коли для укладання волосся використовувалися гребені, стрічки, перуки, квіти, мережива. Це були вже цілі твори мистецтва. Наприклад, у той час існувала зачіска з декількох плоских пляшечок, які були пристосовані до форми голови і, в які було налито трохи води, потім в ці пляшечки вставлялися живі квіти. Так дами епохи рококо і ходили, практично, з клумбою або вазами на голові. Так знущалися над своїм волоссям не тому що хотіли, а тому, що такий стиль відповідав модним віянням того часу. З часом від такої пишності й помпезності і перук стали відмовлятися і зачіски стали більш укороченими, а пізніше застосовувалися зачіски з гладко зачесане волосся з проділом.

У 20 столітті в моду увійшло коротко стрижене волосся, мода на яке збереглася і в наші дні.

Борода в Стародавньому світіТакі ж зміни відбувалися з носінням бороди і вусів. У Стародавньому Єгипті борода була гідністю царів, які частенько носили фальшиві бороди і вуса. А ось гоління бороди і вусів було відомо ще з часів Навуходоносора (605 - 562 рр до н.е.). Звичка голитися у греків набрала популярності під час правління Олександра. Від греків цю моду перейняли римляни. Слов'янам гоління також прийшло з грецьких земель, але незважаючи на це довгі бороди були недоторканні аж до правління Петра, який запозичив модні тенденції західних країн.

Борода у слов'янського духовенства

Цікаво відзначити, що в 16 столітті російське духовенство заявило, що «без бороди не можна потрапити в Царство небесне» і оголосило гоління язичницьким обрядом.

Значення борід у різних народів і в різні часи було різним. Якщо у євреїв борода була символом свободи і міцної віри, то в XIX столітті борода і вуса були символом сили, мужності і свободи та їх постриг означав ганебне покарання.

Французський офіцер 17 ст.Повністю позбавлятися від бороди і вусів стали при дворі короля Людовика XIV, у Франції, де знать, намагаючись наслідувати молодого короля, голила все обличчя. Згодом вуса залишилися привілеєм тільки добірних королівських загонів, а пізніше вуса дозволялося носити тільки офіцерам.

Якщо до ХХ століття моду на носіння бороди і вусів визначала аристократична знать, то з ХХ століття модний розвиток бороди і вусів належить уже популярним людям: кіноакторам, співакам і т.д.

Цікавий факт відзначили дослідники розвитку моди. Виявляється, що в час, коли було популярним довге волосся, борода вкорочувалася, а в час, коли було популярним коротке волосся, використовувалися більш складні форми бороди і вусів.

Додано:   22.09.2015 19:09   |   Останнє оновлення: