Крилаті вислови. ч.2

Що відрізняє людей від тварин? Це мова. Вірніше, розумна мова. При спілкуванні використовуються безліч слів, словосполучень, виразів, і кожне слово, вираз має своє смислове забарвлення. Але не кожна людина знає історію виникнення тих чи інших фраз, які вона використовує у своїй мові. І не завжди слова використовуються за призначенням. А коли таке відбувається, то порушується (переривається) емоційний зв'язок, створюваний при спілкуванні. Для розширення словникового запасу і правильного використання, нижче наведено популярні фрази і слова, які ще називають «крилатими».

Бальзаківський вік

Вираз, який виник завдяки роману французького письменника 19-го століття Оноре де Бальзака «Тридцятирічна жінка». Виразом «жінка бальзаківського віку» характеризуються жінки у віці від 30 до 40 років.


Фурія

Подібно римській міфології, де фурія – одна з трьох богинь помсти, в наші дні словом «фурія» нагороджують злісних розлючених жінок.


Повстати як фенікс із попелу

Фенікс прийшов до нас з грецької міфології, згідно з якою це була чарівна птиця золотисто – вогненного забарвлення. Птах фенікс живе 500 років, а перед смертю спалює себе, але тут же відроджується з попелу. «Повстати як фенікс з попелу» означає процес переродження, відродження того, на що ніхто вже не розраховував.


Ввібрати з молоком матері

Ця фраза належить давньоримському письменнику Цицерону, який висловив її у своїх «Тускуланських бесідах». Якщо дослівно, то звучить вона так: «... всмоктав з молоком годувальниці». Складно сказати, про що конкретно йдеться, оскільки в ті часи годувальницею необов'язково була мати. Але в наші дні цей вислів є символом навичок і вмінь, які були придбані в ранньому віці.


Потрапити як кур у щі

Зрозуміло, що останнім бажанням півня було б потрапляння на обідній стіл. Цей вираз означає попадання в неприємну ситуацію, халепу.


Вовк в овечій шкурі

Цей вислів характеризує ту людину, яка під маскою доброго і позитивного приховує свої злі і підлі наміри. Цей вислів часто застосовують до лицемірів. Походить з Біблії. У дещо видозміненому вигляді його можна зустріти і у Шекспіра:
«Не мало б обманул разбойник – волк ягнят,
Когда б судьба дала ему ягненка взгляд».


Жерці Феміди

Феміда прийшла до нас з грецької міфології як богиня правосуддя. Вона зображується з мечем в одній руці, яким вона карає винних, з вагами в інший, якими вона зважує всі «за» і «проти» звинувачення і захисту, а також з пов'язкою на очах. Ця пов'язка є символом неупередженого суду над обвинуваченими в чому – небудь. Жерці Феміди, відповідно, - це служителі богині. Тобто люди, які присвятили своє життя, пов'язане зі служінням богині правосуддя. В наш час жерці Феміди – це судді, які повинні неупереджено, виважено приймати свої рішення. А як вони насправді їх приймають, це вже зовсім інша історія.


Обійми Морфея

Морфей, як і Феміда, виходець з міфів давніх греків. У грецькій міфології Морфей – це бог сновидінь, а поринути в обійми Морфея, значить заснути, бачити сни.


Сивий як лунь

Цей вираз пояснюється тим, що лунь – хижий птах з піря’м попелясто – сірого кольору, яке здалеку дуже схоже на побіленого сивиною старця. Цим виразом характеризують повністю сивих людей.


Сизифова праця

Відповідно до грецької міфології коринфський цар Сизиф був засуджений Зевсом до вічних мук в Аїді за образу богів. Кожен день Сизиф мав викочувати велетенський валун на гору. Але кожен раз, досягнувши вершини гори, камінь скочувався вниз, і Сизифу доводилося починати все спочатку.
В наш час вираз «сизифова праця» означає тяжку, марну і даремну роботу.


Моя хата з краю

Раніше у цієї фрази був зовсім інший сенс, ніж зараз. Наприклад, якщо один чоловік говорив іншому, що його хата з краю, то це означало, що в цій крайній хаті, за потреби, нададуть дах, їжу і т. д., загалом, нагодують, напоять і спати вкладуть. А в часи козацтва говорили : «Моя хата з краю, першим ворогів зустрічаю». Тобто при небезпеці, що насувається першими дізнавалися люди, що живуть у крайніх хатах, і попереджали інших.

В наш час зміст цього виразу зводиться до наступного: «Моя хата з краю. Нічого не знаю». Тобто повний відхід від відповідальності. Іншими словами можна сказати: « Я живу в крайній хаті, новин не знаю. Що Ви від мене хочете?»


Якщо не з'їм, то понадкушую

Дуже гарний вислів, що характеризує корисливість, жадібність. Звичайно, вираз не обов'язково застосовується до їжі. Зміст його зводиться до наступного: краще я щось зіпсую, ніж це щось дістанеться комусь іншому, навіть якщо це мені не потрібно зовсім.


Не наївся - не налижешся

Для того щоб зрозуміти сенс цієї фрази достатньо уявити досить просту картину: Вам дали тарілку їжі; їжа Вам сподобалася, але виявилося, що Ви не наїлися і в спробі продовжити задоволення, Ви починаєте вилизувати вже порожню і неїстівну тарілку. Вилизуєте її дуже ретельно, напористо, але задоволення, звичайно, вже немає.
Вираз символізує даремну праця, дурна впертість. Найпростіший приклад: студент не встиг підготуватися до здачі іспиту і безпосередньо перед здачею в метушні судорожно намагається вивчити весь матеріал, який він не встиг вивчити. Іншими словами можна сказати, що не треба марно витрачати свій час і сили, якщо ситуація Вам не піддається.


Додано:   07.08.2015 21:54   |   Останнє оновлення: