Крилаті вислови. ч.1

Що відрізняє людей від тварин? Це мова. Вірніше, розумна мова. При спілкуванні використовуються безліч слів, словосполучень, виразів, і кожне слово, вираз має своє смислове забарвлення. Але не кожна людина знає історію виникнення тих чи інших фраз, які вона використовує у своїй мові. І не завжди слова використовуються за призначенням. А коли таке відбувається, то порушується (переривається) емоційний зв'язок, створюваний при спілкуванні. Для розширення словникового запасу і правильного використання, нижче наведено популярні фрази і слова, які ще називають «крилатими».

Ріг достатку (Амалфеїн ріг).

Вираз, який є символом багатства, достатку, який виник в грецькій міфології.
У грецькій міфології «Ріг достатку» є рогом кози Амалфеї, що вигодувала своїм молоком немовля Зевса, що одного разу, зачепившись за дерево, отломила собі ріг. Цей ріг взяла німфа, обернула листям, наповнила плодами і подала Зевсу. Зевс подарував цей ріг німфам, що виховали його і пообіцяв їм, що все, що б вони не побажали, проллється їм з цього рогу.


Служити Маммоні.

Напевно, Ви часто чули слово «мамон». І, напевно, Ви знаєте, що воно означає «живіт», «утроба». Це слово походить від виразу служити Маммоні. Маммона – ім'я стародавнього сирійського бога багатства, яке неодноразово згадується в Євангелії, і яке стало синонімом стяжання.
Вираз служити Мамоні є символом користолюбства, наживи, надмірне накопичення.


Меценат

У сучасному світі слово меценат уособлює того, хто небайдужий до мистецтва або науки, вкладаючи певні суми коштів у їх розвиток. Історія цього терміну бере свій початок у роки до нашої ери.
Багатий римський патрицій Гай Цильній Меценат широко допомагав поетам і художникам. Вергілій, Горацій прославляли його у своїх творах, завдяки чому його ім'я стало загальним для багатого покровителя мистецтв і наук.


Всевидюче око

Цей вираз запозичений з християнської символіки, в якій «промисел Божий», провидіння, зображується у вигляді ока в променях, замкнутого в трикутник. В образній мові воно вживається в цьому символічному значенні, а також застосовується до тих людей, які про все знають, від яких не можна нічого приховати.


Зуб за зуб

У Старому Завіті розповідається, що у зводі законів для євреїв Бог встановив і таке правило: «Хто зробить пошкодження своєму ближньому, тому потрібно зробити теж, що він зробив. Перелом за перелом, око за око, зуб за зуб: як він зробив пошкодження людини, так і йому потрібно зробити».

Але хоч цей заповіт і знаходиться у Священному Писанні, тим не менш, до норм християнської моралі, яку заповідав Ісус Христос, його віднести не можна, бо Христова мораль засуджує помсту.

Форма відносин між людьми – око за око, зуб за зуб – виникла в дохристиянські часи. Іншими словами це вираз символізує кровну помсту.


Хто до нас з мечем прийде, від меча і загине.

Основою цієї фрази є вислів із Євангелія: «ті хто взяли меч, від меча загинуть». Вираз «Хто до нас з мечем прийде, від меча і загине» використовується як застереження на майбутнє поверженому або потенційному агресору.


Якщо гора не йде до Магомета, то Магомет піде до гори.

Магомета вважають засновником релігії ісламу, посланцем Всевишнього на землі. Одного разу Магомет захотів довести правовірним свою могутність і наказав горі наблизитися до нього. Природньо, що гора відмовилася виконувати прохання і залишилася нерухомою. Тоді зі словами: «Що ж, якщо гора не хоче йти до Магомета, то Магомет піде до гори» Магомет сам пішов до неї.
Сенс цього виразу є жартівливим і його зміст зводиться до наступного: часто, в силу обставин, доводиться підкоритися тому, від кого сам чекав покори.


Тримати ніс за вітром

Цей вираз виник в часи вітрильного флоту, коли для виходу в море потрібен був попутний вітер, і коли плавання по морю повністю залежало від погоди і напрямку вітру. З часом цей вираз моряків став образним і тепер «тримати ніс за вітром» в переносному значенні означає пристосування до обставин.


З'їсти пуд солі

Пуд дорівнює шістнадцяти кілограмів, а людина може з'їсти за рік близько п'яти кілограмів солі. А сім'я, що складається з двох чоловік, може з'їсти цей пуд за півтора – два роки. Термін немаленький, навіть незважаючи на те, що в наш час сіль – досить дешевий продукт.

Коли виник цей вираз, а виник він 100 – 200 років тому, сіль коштувала дуже дорого, і тому в родинах селян сіль була розкішшю і її всіляко економили.
З'їсти пуд солі в той час означало: добре дізнатися один одного і прожити разом дуже довго.


Додано:   07.08.2015 21:12   |   Останнє оновлення: