Чому українці не говорять українською мовою.

Даний матеріал є виключно суб'єктивною думкою і не претендує на роль істини в останній інстанції.

Уже саме по собі питання з заголовка «попахує» абсурдом, але тим не менше ...

Звичайно, при великому бажанні можна знайти матеріали якого - небудь історика, який спираючись на достовірні (чи завжди?) історичні факти, пояснить причину небажання українців говорити рідною мовою. Причому знайдуться і такі, хто з «не менш достовірними» фактами буде доводити, що українців ніколи не існувало взагалі. А через те, що в той час, коли у мене виникло це питання, я його вважав одним з фундаментальних, то щоб не приймати на віру помилкових суджень і висновків, вирішив самостійно, без допомоги авторитетних джерел, не поспішаючи, розібратися з цим питанням. Це «не поспішаючи» розтягнулося у мене, напевно, на кілька років, але зате я твердо переконаний в своїй думці.

Перед тим як перейти до суті, необхідно відповісти на ще одне не менш важливе питання: «А яка взагалі різниця, якою мовою розмовляти?». На дане питання є філософська відповідь: «Якби не було різниці, якою мовою розмовляти, то в усьому світі люди говорили б на одній мові».

Тепер по суті. На мою скромну думку відмова розмовляти рідною мовою є глибинним або підсвідомим страхом, викликаним тривалими утисками, як української мови, так і української культури.

Подумайте самі, століттями українці перебували під «патронатом» різних держав, і в тій чи іншій мірі українцям нав'язувалися правила країни - покровителя. Найбільше дісталося українській мові від влади Радянського Союзу, особливо в період становлення СРСР.

Наприклад, до чого привели війни між більшовиками і українськими націоналістами (холодноярцями, УПА)? У боротьбі з борцями за незалежність України великі міста (і не тільки великі) наводнювалися співробітниками НКВС, російськомовними військами, що призводило до свого роду русифікації міст. До того ж повстанці в переважній більшості розмовляли українською мовою. А значить для того, щоб радянській владі зміцнитися на українських землях, потрібно було позбутися від україномовного населення, тому що воно становило небезпеку для молодої імперії.

Масові розстріли, заслання ворогів більшовицької влади, постійні заборони української мови спільно з потужною пропагандою згодом дали свої плоди. Інстинкт самозбереження мирних жителів міг говорити наступне: «Хочеш жити в мирі і спокої, не говори українською мовою, тому що українською мовою говорити небезпечно ».

Після вкорінення комуністичної влади на українських землях почався новий виток гноблення української мови. Оскільки видавити з українців українське повністю не вдалося, то на зміну вбивствам, засланням, репресіям (в яких вже не було особливої потреби) прийшло поблажливо - зневажливе ставлення, приниження.

Через те, що українська мова і традиції збереглися, в основному, в селах, через русифікацію міст, а села не дуже - то й розвивалися, то вона набула статус сільської, другосортної.

Ось такий «букет» ставлення до рідної мови передавався з покоління в покоління.

Наочним прикладом, що підтверджує правоту моїх міркувань, служить ситуація, коли український даішник відповів, що не розуміє "телячої мови", після того, як водій звернувся до нього українською мовою. Звичайно, цьому епізоду можна було і не надавати особливої уваги, мовляв, ляпнув, не подумавши. Але якщо подивитися на ситуацію з іншого боку, то представник закону України сказав всього лише про те, що не вважає за людей тих, хто говорить українською мовою.

Цей інцидент, як виявилося, став відсутнім елементом пазлу, після якого я несподівано зрозумів, що інформації у мене достатньо і відповідь на питання «Чому українці не говорять українською мовою» я знаю.

В останні роки позиції української мови в Україні явно посилилися, але що потрібно для того, щоб українці говорили рідною мовою? Для себе я виділив кілька пунктів (може і вам стане в нагоді):

 1. Імідж країни.

  Чим краще будуть умови для проживання в Україні, тим більше людей будуть самі хотіти розмовляти українською мовою.

 2. Повага до себе як до громадянина України.
 3. Більше успішних історій.

  Скільки успішних сучасних україномовних людей ви знаєте? Мається на увазі шоу - бізнес, телебачення, тобто тих, кого можна назвати зірками України. Чим більше подібних людей можна згадати, не замислюючись, тим краще.

 4. Більше позитивних прикладів.

  Наприклад, нещодавно був сюжет про 17 - річного хлопця з Казахстану, який самостійно за кілька років без допомоги репетиторів вивчив українську мову тільки тому, що вона йому сподобалася.

 5. Позбутися від звички думати російською мовою.

  Особисто я вільно розмовляю українською мовою, читаю в основному українською мовою, але за звичкою продовжую думати російською.

P.S. Взагалі не маю нічого проти російської мови, тому що не бачу різниці між українською, російською, англійською або будь - якою іншою. Але щиро переконаний, що для українців розмова українською мовою повинна бути такою ж природною, як і дихання.

Додано:   01.10.2017 18:03   |   Останнє оновлення: