Тотеми українського племені

У часи племен, коли вчення про єдиного Бога ще не було прийнято, людям було властиво наділяти представників флори і фауни магічними властивостями. Згодом, наприклад, якась тварина ставала символом племені. Потім племена об'єднувалися (підкорялися), утворювалися держави і нації і т. д. і т. п. Головною відмінною ознакою нації (племені) є її традиції, ритуали, обряди, які пройшли крізь віки різні заборони. Теж стосується і тотемних символів.

Кожну державу умовно можна назвати плем'ям. Так, наприклад, символами племені французів є лілія і півень, символами канадського племені є бобер і клен, а символами росіян є береза і ведмідь.

А що ж плем'я українців? Що стосується тотемних рослин, то головними українськими рослинами визнані калина і верба. Складно сказати чому саме калина і верба так сподобалися українцям, але стільки згадок в народному фольклорі немає більше ні про яку – небудь іншу рослині. Причому цікаво, що калина і верба асоціювалися у наших предків виключно з дівчатами.

Калина та верба - символи України

Існують дуже цікаві і драматичні легенди про походження калини. Одна з них свідчить, що калина проросла з крові українських дівчат, які заводили татар у непрохідні хащі на вірну погибель, і, відповідно, гинули самі.

У ще одній легенді розповідається про любов хлопця і дівчини. В один день батько хлопця – старий козак, відправив хлопця на службу козаком, на захист рідного краю. Через рік хлопець не повернувся, не повернувся і через два роки. А через чотири роки напали на село татари. Серед татарських воїнів виявився і той хлопець, який пішов козакувати. Він зустрівся зі своєю коханою і сказав їй, що прийшов за нею. Дівчина відмовилася, і на спробу забрати її силою сказала, що ні одна рука її не зачепить і що вона належить рідній землі і що земля її захистить. Хлопець у гніві замахнувся на неї шаблею, але вона з прокльонами перетворилася на кущ з білими запашними квітами. У припадку люті хлопець рубонув ще раз по кущу, але кущ приріс назад до кореня, тільки замість білих квітів з'явилися грона криваво – червоних ягід.

Раніше без калини не проводився жоден весільний обряд чи обряд, пов'язаний з народженням дитини. Гілочка калини символізувала собою рідну землю, красу, здоров'я. Вважалося, що людину, що погладить саме дерево, чекає щастя і удача в усьому.

І, напевно, наділена такими душевними властивостями, калина просто не може не мати цілющих особливостей. Практично всі частини цієї рослини, крім кореня, мають цілющі властивості. А, наприклад, в ягодах калини міститься на 70% більше вітаміну С, ніж у лимона.

Верба також є одним з улюблених дерев українських народних пісень. Причому символьних значень у верби досить багато. Від символу предвічного світового дерева, яке служить житлом для надприродних істот, що мають силу на весь світ до верби – неба, яка тримає на собі сонце. Також як і калина, верба використовувалася у багатьох обрядах. Раніше суху вербу вважали бісівським місцем, але освячена верба вже символізувала знаряддя, що охороняє від нечистих сил. До всього іншого верба вважалася символом безпліддя, через те, що не плодоносить, а також символом скорботи, через те, що її садили на могилах.

Також до тотемних символів українського народу можна віднести дуб. Причому дуб був як символом довголіття, чоловічої сили і відваги (міцний, як дуб), так і символом темного царства, світу мертвих (дати дуба – померти).

Якщо серед представників флори все більш чи менш зрозуміло, то однозначної відповіді на питання, яка тварина є символом України, немає.

коза та вовк - тотеми українцівДеякі вважають, що тотемними символами українців серед тварин є коза і вовк. Дослідники, які дотримуються цієї ідеї, аргументують свою позицію тим, що на Щедрий вечір під час новорічної народної вистави Водіння кози щедрувальники одягалися не тільки в шкуру кози, але й в шкуру вовка. Крім того, вовк в епоху запорізьких козаків вважався сакральною твариною. Саме зі степовими вовками часто порівнювали запорожців.

Деякі вважають, що твариною – тотемом українців є віл як символ працьовитості і витривалості, бо за допомогою волів пахалась земля, волові упряжки використовувалися чумаками в поході за сіллю.

сокілЩе одним тотемним символом можна назвати сокола, а також лелеку. В підтримку першої версії говорить те, що тризуб – це не що інше, як пікіруючий на свою жертву сокіл, а лелека здавна шанувався жителями сіл. Вважається, що на чиїй хаті лелека збудує собі гніздо, там оселяться сімейне благополуччя і щастя.

Але оскільки жодна з тварин не була прийнятою єдиним символом України, кожному регіону притаманні свої тотемні тварини (наприклад, твариною - символом Карпатської України є ведмідь).

Додано:   31.05.2016 19:34   |   Останнє оновлення: