Григорій Сковорода

Світ ловив мене, та не впіймав

Григорій СковородаГригорій Савич Сковорода народився 22 листопада 1722 року в невеликому полтавському містечку Чорнухи.
Початкову освіту Григорій Сковорода здобув у сільській школі, а в дванадцятирічному віці поїхав вчитися в Києво - Могилянську Академію. Його навчання в академії розтягнулося майже на 20 років! За цей час Григорій вивчив латинську, грецьку, церковнослов'янську, польську, німецьку мови; познайомився з творчістю багатьох письменників та філософів різних часів.

У 1741 році Григорія Сковороду забирають в Петербург співаком у придворній капелі. Пробувши в Петербурзі 3 роки, він повернувся в Києво - Могилянську Академію, але вже в 1745 році відправився в п'ятирічний вояж по Європі з царської місією.

Григорій Сковорода

В кінці 70-х років Сковорода відправляється в свою останню подорож. І ця подорож тривала майже 30 років! Напевно, користуючись своїми знаннями він міг би влаштувати своє життя матеріально, але життєві принципи не дозволяли йому цього зробити.

Григорій СковородаХарактерним для життєвого кредо Григорія Сковороди був наступний момент із його життя:
Цариця Катерина II дізналася про українського філософа і захотіла його побачити. На пошуки мислителя вона послала Потьомкіна з пропозицією переселитися в Петербург з України. Потьомкін знайшов Сковороду на узбіччі дороги , де той відпочивав, граючи на флейті, а недалеко паслась вівця. На запрошення Григорій Сковорода відповів: «Скажіть цариці, що я не залишу Україну. Мені дудка й вівця дорожчі царського вінця».

Вчення Сковороди розходилися з навчаннями московського православ'я. У працях Сковороди біблійна тематика переплітається з ідеями платонізму та стоїцизму. У своїй філософії він спирається на Біблію:
«Щоб пізнати Бога, треба пізнати самого себе. Поки чоловік не знає Бога в самім собі, годі шукати його в світі».
«Вірити в Бога не значить-вірити в його існування, а значить - віддатися Йому та жити за Його законами».

На противагу європейському раціоналізму XVIII століття Григорій Сковорода звертався до внутрішнього життя повсякденної людини і проповідував принцип повернення кожного до втраченої цілісності індивідуального буття.

Помер український філософ - мандрівник, мислитель, поет, гуманіст 9 листопада 1794 року в селі Пан - Іванівка (сучасна назва Сковородинівка) на Харківщині.

Додано:   14.08.2015 15:34   |   Останнє оновлення: