Іван Степанович Мазепа - Колединський

Іван Степанович Мазепа - Колединський

В кінці XVI століття король Сигізмунд II Август подарував шматок земель Київського воєводства шляхтичеві Михайлові Мазепі - Колединскому. На цій землі розташовувався хутір Мазепинці, де і народився Іван Степанович Мазепа - Колединський 20 березня 1639 року від Степана - Адама Мазепи і Марини Мокієвської (в чернецтві Марії - Магдалени).

Батько Івана Мазепи також був шляхтичем, але в часи правління Богдана Хмельницького став козаком. У 1654 році став Білоцерківським отаманом. Його мати була представницею шляхетського роду з Білої Церкви, і була, як це прийнято зараз говорити, домогосподаркою, тобто присвятила своє життя вихованню дітей: сина Івана й доньки Олександри.

Завдяки своєму походженню Іван Мазепа отримав по тим часам чудову освіту: 3 роки навчався в Києво - Могилянській Академії, де навчився риториці і латині; єзуїтському колегіумі у Варшаві. У період з 1656 по 1659 роки для завершення освіти Мазепа помандрував по різних країнах: Франція, Німеччина, Італія. В цілому, після закінчення навчання Іван Мазепа міг говорити на восьми мовах. Після отримання освіти і, повернувшись додому, він по батьківському блату став королівським пажем.

Його набуті знання не пропали даром - Мазепа завойував прихільність в польських колах, їздив з дипломатичними місіями по Україні за дорученнями короля Яна Казимира. У 1663 році Іван Степанович був змушений залишити службу при польському королі і повернувся в Україну. А в 1665 році після загибелі свого батька став Чернігівським підчашим.

Остаточно розірвавши відносини з польським королем, Іван Мазепа прийняв рішення пов'язати свою кар'єру з Петром Дорошенком. Цей крок кардинально змінив його особисте життя. У 1668 році він одружився з Ганною Половець (Фридрикевич), удовою білоцерківського полковника. При гетьмані Дорошенко дослужився до ротмістра надвірної гвардії, а згодом виконував обов'язки генерального осавула.

Влітку 1674 року Дорошенко відправив Мазепу з дипломатичною місією у Кримське ханство та Туреччину, але під час цієї подорожі недалеко від річки Інгул його захопив ворожий загін козаків Івана Сірка. З полону його звільнив гетьман Лівобережної України Іван Самойлович. На службі у Самойловича у Мазепи все складалося досить гладко. Використовуючи свій міжнародний досвід, а також, маючи родинні зв'язки з гетьманом (Ганна Фридрикевич була далекою родичкою племінниці Марії Самойлович), Мазепа спочатку заслужив титул «Гетьманського дворянина», а пізніше став генеральним осавулом.

В 1687 році в результаті змови козацької старшини, в число яких входив і Мазепа, закінчилося правління Самойловича, якого заслали в Сибір. Завдяки протекції князя Голіцина, тодішнього фаворита царівни Софії, Іван Мазепа став гетьманом Лівобережної України. Але в результаті московського патронату було підписано Коломацькі статті, які суттєво обмежували гетьманську Україну.

В кінці 90-х років XVII століття Іван Степанович надає активне сприяння царю Петру I. За вірну службу гетьман був нагороджений орденом Андрія Первозванного.

У 1702 році на підконтрольній полякам території Правобережної України спалахнуло повстання під проводом Семена Палія. Початок був за повстанцями, яким вдалося захопити декілька міст. З часом польським військам удалося відвоювати значну частину втрачених земель і осадити Палія у Фастові. До нещастя для Речі Посполитої в цей момент в польські землі вдерся шведський король Карл XII. У цій метушні Мазепі вдається переконати московського царя дозволити йому окупувати Правобережжя. Таким чином обидві частини Наддніпрянської України знову були об'єднані. І заслугу в цьому можна віднести Мазепі.

Градус дружніх відносин з Московським царством почав знижуватися з початком Північної війни. Під час цієї війни невдоволення зростало як серед козаків, так і серед селян і ремісників. Якщо козаків не влаштовувало воювати під керівництвом німецьких офіцерів, які ставилися до них як до гарматного м'яса, то простий народ скаржився на московські війська, які заполонили їх міста і села. Після безуспішних спроб звернути увагу царя Петра на свої проблеми, Іван Степанович Мазепа вирішив заручитися підтримкою шведів. Перші таємні переговори проводилися в 1706 - 1707 роках.

Після Полтавської битви

Цей союз не став успішним і його результат нам добре відомий - зруйнований Батурин і повне знищення населення, як помста московського царя, і програна Полтавська битва. Після фіаско під Полтавою Мазепа, Карл і залишки армії змушені були тікати і шукати захисту у Османської імперії на території Молдови.

Козаки та шведи стали табором неподалік Бендер, де 21 вересня 1709 року гетьман Іван Степанович Мазепа помер.

За час свого правління гетьман Іван Мазепа вів боротьбу проти опозиційної козацької старшини, сприяв створенню козацької еліти, яка була б зацікавлена у збереженні і зміцненні козацької державності. Мазепа захищав козацькі права і вольності, регламентував відносини між старшиною і селянами. Стимулював зовнішню торгівлю та економічне зростання міст.

Будучи талановитим у складанні віршів і для підняття авторитету держави, дуже багато часу і коштів приділяв культурі та мистецтву. Був меценатом будівництва десятка церков, соборів, монастирів та інших культурних закладів.

Додано:   13.08.2015 21:54   |   Останнє оновлення: