Зиновій - Богдан Михайлович Хмельницький

Пам'ятник Зиновію - Богдану Михайловичу Хмельницькому

Зиновій - Богдан Михайлович Хмельницький народився 27 грудня 1595 року. Його батько - Михайло Хмельницький походив зі старого шляхетського роду. Спочатку служив при придворних козаках Станіслава Жулкевського. Пізніше Михайло Хмельницький повернувся в Україну і став служити реєстровим козаком, потім став сотником; був на службі у гетьмана Жулкевського і коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського. Був на хорошому рахунку і за вірну службу отримав у нагороду хутір Суботів, що недалеко від Чигирина.

Богдан Хмельницький здобув освіту у Львові у ієзуїтській школі. Після отримання освіти батько відправив молодого Богдана на Січ. «Латина латиною, але і шабля - важлива річ. І хто зна, що важливіше.» - повчав Богдана - Зиновія його батько.

Богдан служив реєстровим козаком в Чигиринському полку. Після спільної битви поляків і козаків проти турків під Цецорою Хмельницький потрапив в полон, а його батько загинув. За інформацією з більшості джерел схоже, що Хміль зумів відкупитися від рабства і повернувся в Україну. Після повернення він стає генеральним писарем реєстрового козацького війська.

Що стосується особистого життя, то за однією з версій його дружину Ганну Сомківну затоптав бик, а другою його дружиною стала полька, яку звільнили з татарського полону. Ця полька не принесла Хмельницькому щастя. Скоро їй набридла хутірське життя, і вона була не проти проміняти Хмеля на кого - небудь «кращого». Цим «кращим» став шляхтич Чаплинський, який скориставшись відсутністю Богдана у своєму маєтку (Чигиринський полк був у військовому поході), спалив Суботів і забрав собі хутір. Третьою дружиною Хмельницького стала Ганна Золотаренко на якій він одружився влітку 1651 року.

Заздрісників, ворогів і недоброзичливців за час керуванням Суботовим Хмельницький нажив собі достатньо. До одного з них слід віднести Конецпольського, того, хто призначив його писарем. Повернути хутір не вдалося, а для польської шляхти у якої були свої види на українські землі, Богдан Хмельницький став поза законом.

Ці обставини змусили Хмеля вирушити на Січ. Звичайно, він не міг пробачити ту образу і неповагу, які йому завдали Чаплинський з Конецпольським. Але одному йому явно було не впоратися. Завдяки знанню внутрішнього устрою Січі, а також, будучи в курсі всіх подій, що відбуваються, Хмельницький завойовує симпатії козацтва. Проявляючи такі якості як талант організатора, воля і витримка, вміння домовлятися і переконувати, Богдан Хмельницький став лідером козаків.

Зиновій - Богдан Михайлович Хмельницький І наприкінці січня 1648 року вибухнула буря національно - визвольної війни. Богдана - Зиновія Хмельницького обирають гетьманом низових козаків. Гордовита польська знать відмовилася прийняти вимоги новообраного гетьмана. Ймовірно, що коронний гетьман Потоцький розраховував швидко розправитися з «бунтівниками», і як наслідок, недооцінка свого суперника. Результатом цієї недооцінки став ряд великих поразок військ Речі Посполитої (Жовті Води, Корсунь, Пилявці), положення якої погіршилося смертю короля Владислава.

Саме у воєнних кампаніях 1648 - 49 років Хмельницький пройшов «загартування» як полководець, лідер і політик. Результатом цієї війни і сотень тисяч життів став Зборівський мир. Настало тимчасове перемир'я.

Зборівський мир привів до легалізації самоврядування козаків і державного утворення - Війська Запорізького. За умовами цього мирного договору на території України, контрольованої козаками, не повинно було бути польських військ, вся влада належала гетьманові, Українська Православна Церква відновлювала свої права, а чисельність козацьких військ не повинна була перевищувати 40 тисяч осіб. Але ці домовленості не задовольняли ні польську шляхту, ні козаків - компроміс не був досягнутий і почалася підготовка до другого етапу війни.

50-ті роки XVII століття в житті гетьмана Війська Запорізького ознаменувалися пошуком союзників і створенням коаліцій у боротьбі проти Речі Посполитої. Спочатку в антипольську коаліцію, крім Війська Запорізького, входили Туреччина і Кримське ханство. Але турки не відрізнялися особливою активністю в польсько-українських політичних іграх, а після декількох зрад кримських татар Богдан Хмельницький був змушений шукати нових союзників. Новим союзником стало Московське царство, яке щойно вступило в гру, і не було виснажене довгими роками війн. Угоду підписали у Переяславі 1654 року, згідно з якою Україна увійшла до складу Московського царства. Швидше за все, що, заручившись підтримкою московського царя, Хмельницький хотів позбутися повністю польського впливу і добитися більших вигод для козацької старшини. Але і цей союз не приніс результатів. Не вся старшина погодилася присягати на вірність цареві, що призвело до розколу всередині Війська Запорозького, а вже в 1656 році польські дипломати зуміли переконати російського царя підписати з польським королем мирну угоду, спокусивши московського царя можливістю взяти собі ще й польський трон в майбутньому. Мирний договір між Річчю Посполитою і Московським царством був підписаний у Вільно без участі козацької старшини, що фактично було зрадою з боку Московії.

Якщо перші коаліції служили для залякування Речі Посполитої, отримання більших прав, збереження незалежності, то метою українсько - шведсько - молдавського союзу було всього лише повне знищення Польської держави і утворення Великого князівства Руського в межах територій України і Білорусі. Але цим дуже амбітним планам не судилося здійснитися.

Неможливість реалізувати свої плани, а також військові невдачі остаточно підірвали здоров'я гетьмана, після чого він почав часто хворіти. Помер Богдан - Зиновій Хмельницький 27 липня 1657 року і був похований у Суботові в Іллінській церкві.

Додано:   13.08.2015 21:22   |   Останнє оновлення: