Ярослав Мудрий

Ярослав Мудрий

Ярослав Мудрий народився близько 990 року. Він був одним із старших синів Володимира Великого і Рогнеди (Рагнхільди).

Згідно слов'янських літописів Ярослав Мудрий мав красиве і вольове обличчя. Але якщо вірити скандинавським сагам, князь Ярослав був потворним, кульгавим і жорстоким тираном. У 2009 році київські вчені досліджували прах князя, що зберігався в Софії Київській. За результатами досліджень виявилося, що права нога Ярослава Мудрого була коротшою за ліву, хребет був викривлений.

До теорії про неправдиву красу можна додати ще й той факт, що матір майбутнього правителя Київської Русі - Рогнеда - була згвалтована його батьком, Володимиром Великим. І навряд чи збезчещена жінка зможе забути таку образу. І які діти можуть народжуватись у жінки, яка ненавидить свого чоловіка і, відповідно, все, що з ним пов'язано.

Ярослав не був улюбленцем князя Володимира, який відіслав його правити Новгородськими землями у віці 20 років. За версією деяких істориків саме в Новгороді Ярослав Мудрий почав складати «Руську правду».

Враховуючи те, що з неповноцінними в ті часи особливо не церемонилися, то можна припустити, що більше часу і своїх надій Володимир Великий приділяв своїм повноцінним синам. І тоді стає зрозумілим небажання новгородського князя платити данину Києву. Ярослав повстав проти свого батька, який вирішив передати київський престол своєму синові Борису. І хто знає, яка доля чекала молодого і амбітного Новгородського князя, якби «військово - виховна» кампанія вдалася Володимиру. Але у 1015 році Володимир помирає і непокірність залишається безкарною.

В цьому ж 1015 році при підтримці київських бояр і киян княжити в Києві став Святополк. Той самий Святополк якого прозвали «Окаянним» і якого «Повість минулих літ» описує як кровожерного вбивцю, який замовив вбивство трьох синів - спадкоємців Володимира Великого - Святослава, Гліба і Бориса.

Якщо подивитися на смерть синів Володимира Великого крізь призму фізичної неповноцінності і кількості принижень та образ, які довелося пережити Ярославу, у нього також було достатньо підстав поквитатися зі своїми братами. Тим більше, що тоді дорога до київського престолу була б практично відкритою. Але і у Святополка, враховуючи те, що він цілком міг бути сином Ярополка, не могло бути особливої приязні до синів вбивці свого батька.

У 1016 році біля Любеча відбулася битва між Ярославом і Святополком. Переможцем вийшов Ярослав, а Святополк був змушений відступити. Ця перемога дозволила Мудрому зайняти Київ за допомогою найманців. Але перше князювання в Києві Ярослава Мудрого не було тривалим. Заручившись підтримкою польського короля Болеслава Хороброго і найнявши військо печенігів, Святополк Окаянний змусив свіжоспеченого київського князя тікати з Києва до Швеції. Шведський король вирішив допомогти втікачеві військом і видати за нього свою дочку Інгігерду, і тим самим зміцнити шведсько - російські відносини. За допомогою найманих військ Ярославу вдається перемогти Святополка, і вже нікого не було на шляху до одноосібного княжіння.

Ярослав МудрийЙмовірно, що бажання Ярослава залишити слід в історії більший, ніж його батько, призвело до невдалих війн у 20-ті роки проти Мстислава Тьмутараканского. І, як результат, вимушений мирний договір, і поділ Русі по Дніпру: лівий берег - Мстиславу, правий з Києвом - Ярославу. Але вже близько 1030 року Ярослав Мудрий захоплює землі Балтики, засновує місто Юр'єв (сучасний Тарту). Після Балтики відбулося захоплення земель нинішньої Галичини. Потім Ярослав Мудрий приєднав спірні з поляками території, де побудував міста Ярослав і Белз.

Несподівана смерть Мстислава дала можливість князю Ярославу об'єднати всю Київську Русь.

До заслуг Ярослава, як воєначальника, слід віднести і те, що він прогнав печенігів з руських земель.

Ярославу Мудрому належить система спадкування, згідно з якою старший брат повинен передавати владу у Києві наступному за старшинством (принцип «сходів»).

І не важливо, якими мотивами керувався великий Київський князь: отриманими в дитинстві комплексами, психологічними травмами і образами, або ж ним керувала безмежна любов до народу, якщо історики сходяться в одному - при правлінні Ярослава Мудрого Київська Русь досягла вершини могутності як єдина держава.

Помер Ярослав Мудрий у Вишгороді у 1054 році.

P. S. До речі, існує версія, що прізвисько «Мудрий» князь, який любив особисто змінювати літописи, «нагородив» себе цим титулом сам.

Додано:   13.08.2015 20:59   |   Останнє оновлення: