Володимир (Василь) Святославич Великий

Володимир Великий

Майбутній хреститель всієї Русі був наймолодшим і незаконнонародженим сином великого Київського князя Святослава Хороброго і народився в засланні ключницею княгині Ольги Малушей.

Існує кілька версій дати народження Володимира, але історики шляхом хитрих маніпуляцій з цифрами прийшли до висновку, що Володимир Святий народився у 960 році з різницею в декілька років.

Також немає єдиної думки з приводу місця його народження. Одні історики стверджують, що Володимир Святославич народився під Псковом; є версія, що він народився під Гомелем. У нас місцем народження Володимира прийнято вважати село Бурятичи околиці Нововолинська.

У засланні Володимир Великий пробув недовго - в малолітньому віці його повернули до Києва. У той час на Русі було прийнято віддавати своїх спадкоємців на навчання старшим дружинникам, не став винятком і маленький Володя. Його наставником став Добриня - дядько по матері.

У 12 років Володимир став Новгородським князем. Причиною цього став останній військовий похід Святослава, повертаючись з якого, батько Володимира був убитий печенігами. Старшому законному синові Ярополкові дісталося Київське князівство, середній син Олег став правити на древлянській землі з центром в Овручі.

В 977 році розгорілася міжусобна війна між синами Святослава, Ярополком та Олегом. Дізнавшись про смерть Олега, Володимир тікає за море в скандинавські краї. Таким чином, у Київській Русі залишився один правитель - Ярополк. Але єдиновладдя Ярополка тривало не довго. Вже через два роки, зібравши достатньо воїнів - найманців, Володимир повернувся до Новгорода, починаючи військову кампанію проти свого брата.

До Новгороду було приєднано Полоцьке князівство, а потім настала черга Києва. З великим військом Володимир обложив Ярополка, який зачинився у Києві. Завдяки інтригам і підкупу, Ярополка вдалося виманити в невелике селище Рідня, де і сталася кривава розправа над ним. А через те, що спадкоємців більше не залишилося, Володимир став правителем всієї Русі.

Настав час реформ. Спочатку реформи торкнулися язичницьких культів. В Києві було споруджено капище з 6 головних богів слов'ян (Дажбога, Перуна, Хорса, Стрибога, Семаргла, Мокоші). Також перепало і християнству, що зароджувалось в Києві, бо Ярополк був шанувальником цієї релігії.

Крім проведення реформ Володимир Великий продовжував розширювати свої території: в період з 981 з 987 були взяті міста Перемишль і Червен, підкорені племена в'ятичів, ятвягів і радимичів.

Правити за підтримки великого найманого війська виявилося небезпечно. Коли найманці захотіли збирати данину з киян, князь Володимир був змушений відіслати частину варягів на службу в Константинополь, а частину залишив для міських управ. Для успішної оборони своїх земель від набігів кочівників Володимир побудував вали і фортеці на прикордонних землях.

Але Володимир Великий прославився тим, що привів народ Русі до єдиної релігії, єдиному віросповіданню. Що ж підштовхнуло великого князя зупинити свій вибір на православ'ї, адже на той момент на слов'янських землях крім язичників проживали і іудеї, і мусульмани, і християни?

Хрещення Володимира ВеликогоОсновною причиною стала політична угода з Візантією. У 987 році трон під імператором Візантії серйозно захитався через повстання Варди Фока, який проголосив себе імператором. В цій критичній ситуації Василь II Македонянин був змушений просити допомоги у своїх ворогів Русичів. Володимир дав згоду, але за умови, що за участь він отримає за дружину сестру імператора Ганну. Відповідно, з боку Візантії надійшла зустрічна пропозиція: щоб взяти за дружину Ганну, князь Володимир повинен прийняти християнство разом зі своїм народом, тому що така високопосадова особа не може вийти заміж за нехристя. На тому і порішили.

Володимир зі своїм військом допоміг законному імператору придушити бунт, а той, коли небезпека минула, не дуже-то поспішав віддавати чистокровну Ганну якомусь варвару. Щоб поквапити Його Імператорську Велич, Володимир Великий зібрався у військовий похід на Херсонес (Корсунь), захопив його і зруйнував. А загроза зробити теж саме з Константинополем сприяла швидкому здійсненню договірних обов'язків. Так у 988 році починається масова християнізація Київської Русі. У хрещенні князь Володимир Святий отримав друге ім'я Василь. Прийняття християнства не всіма було прийнято на «ура». Якщо в Києві ритуал пройшов мирно, то мешканців Новгорода вдалося охрестити лише через рік, та й то з дуже серйозним опором.

Володимир ВеликийЯкщо у Володимира - язичника, згідно «Повісті минулих літ», було близько 800 наложниць у різних містах, то після прийняття християнства він явно став розсудливішим. Після хрещення він звільнив від подружніх обов'язків всіх своїх дружин та наложниць, але християнство не завадило йому мати більше 23 дітей від різних жінок.

Володимир Великий відомий також як перший князь, який першим почав карбування власних монет, як реформатор у сфері освіти. Нехай це було зроблено з метою зміцнення церкви, нехай поширення грамотності було насильницьким, але це було зроблено з метою об'єднання держави.

Володимир (Василь) Святославич Великий помер у Берестові в 1015 році.
Резюмуючи, можна сказати, що прізвиська Великий, Святий і Червоне Сонечко були дані йому не дарма. Крім того, що Володимир був умілим полководцем, він був новатором - реформатором, політиком, який успішно розширив кордони Київської Русі.

Додано:   13.08.2015 20:25   |   Останнє оновлення: