Тваринний світ в українській міфології

Протягом багатьох століть наші предки перебували в тісному зв'язку з тваринним світом (не те, що зараз). Завдяки цій взаємодії тварини наділялися такими особливостями і властивостями, що іноді дивуєшся, на що здатна людська фантазія. Були створені тисячі легенд про тварин.

Слід зазначити, що в різних регіонах одним і тим же тваринам приписувалися абсолютно різні властивості. У цій невеликій статті зібрані міфи і легенди, про які я колись чув, десь прочитав. Цікаво відзначити також те, наскільки сильно переплелися народні повір'я з християнськими віруваннями.

Існує досить багато повір'їв та міфів про те, що деяких тварин створив чорт, сатана, в загалі, нечисть якась. Причому ці повір'я іноді викликали у мене найщиріше здивування.

Кінь

Ніколи б не подумав, що в давні часи перевтіленим дияволом наші предки вважали коня. Хоча б тому, що кінь - одна з найбільш домашніх тварин.

 

 

 

ЗаяцьЩе одним «породженням пекла» є заєць. Раніше вважали, що зайця створив чорт. Якщо заєць комусь перебігав дорогу, то з тим відбувалося нещастя.

 

 

 

СорокаА ось в тих регіонах, де не знали, що кінь - це «втілення зла» і перетворений диявол, люди вішали в стайні мертву сороку, щоб уберегти коней від нечистої сили. Тому за народними повір'ями сорока також була створена чортом в якості замінника коня.

 

 

А на відміну від вищезгаданих тварин вовки знищують чортів. Існує міф, що якби чортів не бив грім і їх вовки не з'їдали, то чортів би розплодилася незліченна кількість.

Про кішок складено чимало легенд і міфів і не всі вони позитивні. Досить згадати казки, в яких кішка була незмінною супутницею злої відьми. Або, наприклад, марновірство про те, що якщо чорна кішка перейде дорогу, то це не до добра. Але є і позитивні міфи і легенди. Наприклад, що кішка створена Богом для того, щоб оберігати людину від поганого. Існує міф про те, що коли Ной в ковчезі рятувався від потопу, диявол підіслав на судно мишу, щоб та прогризла дірку і ковчег затонув. Але кіт зловив мишу і заткнув дірку своїм хвостом. З цього міфу виникло повір'я, що кішки завжди ловлять мишей, які створені сатаною на зло людям.

І в завершенні кумедна легенда про непрості стосунки собак і котів. А, точніше, чому собаки так недолюблюють кішок.

Ворожнеча котів і собакКолись, дуже давно, собаки написали листа Папі Римському, але для того, щоб його доставити, потрібно було переплисти річку. А через те, що собаці незручно було перепливати річку з листом в зубах, тому що його можна було намочити, то вирішили найняти кота, щоб він, сидячи на спині у собаки, зберіг листа сухим. Але попередили кота, що якщо він намочить листа, то собаки його розірвуть.

Перепливаючи річку і переживаючи за збереження документа, собака постійно запитував, чи не намочив кіт листа. Кіт, природно, мовчав, тому що з листом в зубах особливо не поговориш. В результаті собака сказав, що скине кота в воду, якщо той йому не відповість. Кіт злякався і сказав, що лист в порядку. Але в цей час лист впав у воду і намочився. Собака скинув у воду кота, і з тих самих пір вони між собою ворогують.

Додано:   14.12.2017 22:18   |   Останнє оновлення: