Русалка - покровителька рослинної сили природи

Не дивлячись на те, що персонаж русалки сприймається як напівжінка - напівриба (принаймні, в моєму сприйнятті) і вважається мешканкою водних ресурсів, в українській міфології виділяють три основних види русалок:

берегиня або водяна русалка - дух дівчини, яка втопилася. Цілком ймовірно, що берегиню представляють як дівчину з пишним волоссям і риб'ячим хвостом. Свою назву русалка - берегиня бере не через те, що когось оберігає, а через те, що часто виходить (випливає) на берег.

поляница (полудниця) або польова русалка - дух дівчини, яку розтерзали дикі тварини або яка повісилася. Польова русалка за народними повір'ями виглядає як молода дівчина з волоссям, заплетеним в коси, або стара з розпущеним волоссям в білій сорочці.

мавка (навка, нявка) або лісова русалка представлялася нашими предками як оголена дівчина з довгим лляним волоссям. За народними повір'ями мавками ставали душі дітей, які народилися мертвими або померли нехрещеними.

Походження самого слова «русалка» не має однозначної відповіді. Є версія, що слово «русалка» походить від римського святкування Розалії (свято поминання мертвих). Також є версія, що назва міфічних істот походить від слів «русло», «русявий», або назви річок Руса, Рось, Раса. Ще однією версією є походження слова від кольору волосся: русалка - та, що з русявим волоссям. Можна вибирати будь-яку вподобану, тому що достовірно довести будь - яку практично неможливо.

Через те, що в різних регіонах уявлення про русалок були різними, складно скласти їх однозначний портрет. Але можна виділити найбільш поширені риси і атрибути русалок.

По суті русалки - це неупокоєні душі померлих дівчат, які приймають людську подобу в Русалчин великдень (Зелений четвер).

Переважно, в народній уяві русалка є молодою вродливою оголеною дівчиною з довгим розпущеним волоссям із заплетеними в них квітами і травами, іноді одягнена в легку прозору накидку. Вельми сексуальний образ, але, незважаючи на сексуальність, за народними повір'ями, русалка є серйозною небезпекою для людини.

Основними заняттями русалок є розчісування свого зеленого волосся, нічне водіння хороводів, катання на гілках (як не згадати пушкінську русалку, яка на гілках сидить).

«Зброєю» русалки можна вважати гарний спів і лоскіт. Своїм гарним співом вони заманюють юнаків і дівчат, затягують їх у воду або жито і лоскочуть їх до смерті.

Захистом від чарівного впливу русалки можуть служити релігійні атрибути: хрест і молитва, а також народні засоби, такі як полин і часник. А також приносили жертву у вигляді тканин, сорочок, стрічок, розвішуючи їх на деревах, тому що раніше вважали, що русалка - дух, якому потрібен одяг, щоб отримати нове життя.

Як на мене, русалці більше підходить образ персонажа з фільму «Дзвінок» тільки з зеленим волоссям. Якраз відповідний типаж, щоб людина зрозуміла, що зустріч з русалкою вельми небезпечна. Але народний фольклор, поети, письменники, художники створили з русалок позитивний образ.

Русалка

Русалка

Русалка

При знайомстві з цими міфічними істотами у мене з'явилося кілька питань:

1. Чому русалок зображують у вигляді красивих дівчат, якщо вони становлять небезпеку для людини, адже простіше їх було наділити відразливими й страшними рисами?

2. Звідки у наших предків була така збочена фантазія? Звідки таке бажання схрестити жінку з рибою?

Виявляється, за часів Київської Русі русалка вважалася божеством врожаю, покровителькою рослинної сили природи, які приходять на землю з метою проростити зелені сходи, наситити їх вологою, сприяти гарному врожаю.

І як же зображати життєдайні сили природи, як не у вигляді красивої дівчини. Іншого образу і бути не могло. Що ж до небезпеки для людини, то це можна розшифрувати таким чином: яка б не була прекрасна природа, при безтурботному відношенні і безцеремонному втручанні в її процеси, природа не знає жалю і буде нещадна.

А з приводу «збоченої фантазії» наших предків, то образ русалки може служити символом єдності людини і природи, а в конкретному випадку - єднання людини і стихії води.

Додано:   02.08.2017 20:59   |   Останнє оновлення: