Купайло

КупайлоЗначення слова «купало» тлумачать по – різному: від слова «куп», що означає разом. Також в Україні збереглася назва Купальського вогнища – собітка (со – битіє – спільне буття, тобто бути разом).

У Велесовій книзі є такі рядки: «Це Бог Купайло гряде до нас і говорить нам, що повинні стати горді й чисті тілами та душами нашими». Незважаючи на те, що в ті давні язичницькі часи Купайло у слов'ян вважався богом літнього сонцестояння, покровитель шлюбу, продовження роду, любові, його по праву можна назвати богом очищення людської сутності. Це підтверджують обряди, які збереглися до наших днів, хоч і в дещо зміненій формі. З приходом християнської віри свята на честь бога літнього сонцестояння були замінені на свято Різдва Іоанна Предтечі – Івана Купала. Якщо в наші дні це, скоріше данина традиції, то в ті часи повні містики і міфів проведення обряду було дуже серйозним. На думку археологів свято Купайла відзначалося вже три тисячі років тому. А в Польщі на честь цього свята названа гора Слєнжа (Собутка).

Свято Купайла

В обрядах Купайла особливу священну роль відіграють вода і вогонь. Плавання в річці також як і стрибки через ритуальне багаття, спалювання старих і непотрібних речей служили засобом очищення від злих духів. Тому що «Сварог уставив ті омовіння і Купалища і те вказав, що не сміємо те покинути. І умиємо тілами душі свої в чистих водах живих…».

Додано:   18.11.2015 12:39   |   Останнє оновлення: