Перун - Бог - Громовик

Як і Дажбог, Перун був сином Сварога. У стародавніх слов'ян Перун вважався Богом – Громовиком, повелителем грози, блискавок і грому, покровителем війська, чоловічої доблесті, сили і відваги. Слов'яни вірили, що грім – це не що інше, як мова Перуна, а блискавка була його поглядом. Також люди наділили Перуна животворящою і очищаючою силою. Раніше вірили, що перша гроза мала очищувальну силу, яка повертала землі життєздатність.За Велесовою книгою Перун був богом боротьби, богом воїнства і слави, покровителем і захисником воїна – чоловіка. Русичі – українці вважали, що Перун в своїй небесній кузні викував для них меч, яким вони долали всіх своїх ворогів. Зброєю Перуна були камені, стріли, цілющі сокири.

Перун - Бог - громовикНаші предки особливу увагу приділяли зовнішності бога – громовержця. У їхньому уявленні це був немолодий чоловік з волоссям сріблясто – чорного кольору у формі грозової хмари з золотими, вогняними вусами і залізними ногами.

Культ Перуна є одним з найдавніших і бере свій початок в давньоарійській релігії, де крім грозових умінь Перун мав ще й військові. Існує думка, що при правлінні Володимира Великого Перун був головним божеством Київської Русі. Для прославлення свого божества у слов'ян був окремий день - четвер, який називався Перуновим днем. Взимку дівчата приходили до місць поклоніння Перуну, розпалювали багаття і співали навколо нього пісні, а навесні ходили до води. То що, четвер був «днем дощу», свідчить вислів «після дощику в четвер», який часто використовується в розмовній мові.

Перун - бог - ГромовикКрім того, що у Перуна був власний день йому присвячували тварин і дерева. Символом Перуна серед тварин був дикий кабан, а символом серед дерев вважався дуб, під яким Перуну приносили в жертву тих же диких кабанів, а також хліб і різну дичину, про що свідчать археологічні розкопки.

З приходом християнства Перун був поступово замінений і його функції перейшли до святих Іллі і Петра, а це говорить про те, що основними святами Перуна для наших предків були Купайло і Перуновий тиждень, які випадають на 21 – 22 червня та 20 – 27 липня відповідно.

Додано:   10.11.2015 18:48   |   Останнє оновлення: