Велес

Назва Велес є лише одним з багатьох імен Всевишнього Всемогутнього Бога. Так вірили наші пращури. Для них Велес був богом сонця, богом таємних (ведичних) знань, який присвячував в свої таємні і магічні обряди тільки обраних. Тому Велеса ще вважають покровителем волхвів. Крім усього іншого, Велес вважався богом, який пов'язував світ живих людей і покійних родичів, що символізувало постійний кругообіг життя і смерті, а також був опікуном домашніх тварин.

У наших предків ім'я Велес асоціювалося з твердістю. Для вшанування Велеса будувалися окремі храми, де підтримувався постійний вогонь. В Україні культ Велеса був одним з найрозвиненіших, і був пов'язаний, насамперед, з сільським господарством. Наприклад, у той час здійснювався обряд «Велесова борода», бо Велес вважався духовним опікуном і покровителем хліборобства. Для того, щоб урожай хлібу був великий потрібно було під час жнив залишити декілька нескошених пучків колосся, які необхідно було перев'язати стрічкою. До цього колосся клали буханець хліба на рушнику, як пожертву і подяку за щедрий врожай. Це пожертвування називалося сота, тобто соту частину врожаю потрібно було віддати для здійснення цього обряду.

Велесу присвячений цілий тиждень після Стрітення (за астрономічним календарем настає 1 - 2 лютого). Святкували ці дні наступним чином: молодь збиралася групами, одягаючись у вивернуті хутром назовні кожухи, маски, роги і в такому вигляді ходили по хатах зі спеціальними побажаннями здоров'я худобі, багатства родинам. Для заклинання добрих духів молодь дзвонила у багато мелодійних дзвіночків. А для того, щоб чари не розвіялися і не втратили своєї сили, потрібно було замаскуватися так, щоб учасників ніхто не впізнав.

А ось церква назвала ватагу молодих людей, які виконували веселі пісні і бажали здоров'я, чортами, а Велесовий тиждень - «Чортовим тижнем». Але не дивлячись на церковні заборони, цей обряд, хоч і в жартівливій формі, все ж зберігся до наших днів.

    Велес, як божественна сутність містить в собі декілька понять, які вкладаються в розуміння законів Прави і позначають:
  1. Владу, порядок, закон;
  2. Територію розповсюдження влади, порядку, закону;
  3. Час дії цієї влади, порядку, закону;
  4. Людське суспільство, підпорядковане цій владі, порядку, закону.

Збручанський ідол

Тому Велес завжди стоїть на сторожі земельних володінь, громадського порядку, і є охоронцем і свідком різних угод і присяг, і взагалі людської моралі.

До недавнього часу в Україні Велес видавався як Житній дід з трьома довгобородими головами і трьома вогняними язиками. Також Триликим є зображення Велеса на статуї Збруцького ідола, де він тримає на своїх руках всі світобудову, ніби він і є її основа.

Додано:   10.10.2015 17:47   |   Останнє оновлення: