Гроші України

Раніше гривнями називали прикраси, які були зроблені, переважно, з дорогоцінних металів (золота або срібла), і які носили на шиї («на загривку»). Можна припустити, що як грошова одиниця гривня з`являється в період 8 – 9 ст. н.е., коли при здійсненні торгових операцій, або при сплаті данини розраховувалися гривнями. Але це також можна піддати сумніву, бо в той час переважав бартерний обмін і розраховувалися і платили данину хто чим міг.

Сучасна українська валюта – гривня майже нічого спільного не має з гривнею давніх часів, бо на загривку її ніхто не носить і прикрасою вона не є.

Гроші УкраїниТож досить справедливим буде, якщо вважати, що українська національна валюта бере свій початок в період існування УНР (Української Народної Республіки). Першою українською валютою став український карбованець. Перший грошовий знак УНР з`явився 19 грудня 1918 року і був вартістю 100 карбованців.

Гроші УкраїниОформленням дизайну займався український художник Георгій Норбут, який оформив першу купюру в дусі українського бароко 17 - 18 ст., застосував декоративні шрифти, зображення тризуба (родового знаку князя Володимира Великого) та куші (самострілу, герба Київського магістрату 16 – 18 ст.). Але карбованець протримався недовго. Масові фальшування грошей, бо карбованці виготовлялися зі звичайного паперу, не мали серійного номеру привели до того, що 1 березня 1918 року Центральна Рада прийняла закон про «Про грошову одиницю, биття монети та друк державних кредитових білетів ». Після прийняття цього закону в обігу з`явився пращур сучасної гривні – гривня часів УНР. Гривня 20 ст. дорівнювала 0,5 карбованця і ділилася на 100 шагів. Друкували гривні на території союзників УНР в Берліні. На протязі 1918 року були надруковані купюри номіналом 2, 10, 100, 500, 1000, 2000 гривень. Але і цій валюті не судилося довге життя. Гроші України

В роки правління гетьмана Скоропадського на території України гривня, як грошова одиниця, була відмінена, а в обігу з’явилися знову карбованці. За правління Скоропадського були виготовлені купюри номіналом 10, 25, 50, 100, 250 та 1000 карбованців. В той нестабільний час, коли влада перейшла до рук Директорії, в грошовий обіг знову ввели гривню. Як відомо з історії, правління Директорії було нетривалим, яка під тиском більшовиків спочатку були вимушена виїхати з Київа до Вінниці, а потім ще далі на захід – Тернопіль, Івано – Франківськ, Кам’янець – Подільський. Історія українських грошей початку 20 ст. закінчується 20 листопада 1920 року. В цей день керівник Директорії С. Петлюра видав указ в якому йшлося про розпуск уряду Директорії, а отже і необхідність в національній валюті відпала. Після приходу до влади більшовиків гривня була вилучена з обігу.

Історія української валюти продовжується після розпаду Радянського Союзу і створення України, як незалежної держави, коли виникла необхідність введення незалежної від радянського рубля валюти.

В період з 1990 по 1996 роки в українському обігу були купоно-карбованці. І в одночас з 1991 року почалася розробка національної валюти – гривні.

Планувалося випустити банкноти номіналом 1, 3, 5, 10, 25, 50, 100, 200 гривень (замість 3 гривень було випущено 2, замість 25-ти — 20 гривень.). Також планувалося випустити монети номіналом 1, 2, 3, 5, 10, 15, 20, 25, 50 копійок і 1 гривня.

Гроші УкраїниКупоно-карбованці були створені як валюта, яка повинна була прийняти на себе весь тиск інфляції та економічної скрути 90-х років. Цю перехідну валюту планувалося прибрати з обігу за півроку, але економічна нестабільна ситуація в Україні дещо затягнулася і грошова реформа була проведена лише в 1996 році. І в вересні 1996 року Україна повністю перейшла на сучасну гривню.

Додано:   08.08.2015 21:17   |   Останнє оновлення: