1. Тваринний світ в українській міфології

  Протягом багатьох століть наші предки перебували в тісному зв'язку з тваринним світом (не те, що зараз). Завдяки цій взаємодії тварини наділялися такими особливостями і властивостями, що іноді дивуєшся, на що здатна людська фантазія. Були створені тисячі легенд про тварин.

  Слід зазначити, що в різних регіонах одним і тим же тваринам приписувалися абсолютно різні властивості.

  Повністю

  Додано:   14.12.2017 22:18   |    Останнє оновлення:   
 2. Русалка - покровителька рослинної сили природи

  Не дивлячись на те, що персонаж русалки сприймається як напівжінка - напівриба (принаймні, в моєму сприйнятті) і вважається мешканкою водних ресурсів, в українській міфології виділяють три основних види русалок:

  Повністю

  Додано:   02.08.2017 20:59   |    Останнє оновлення:   
 3. Купайло

  Значення слова «купало» тлумачать по – різному: від слова «куп», що означає разом. Також в Україні збереглася назва Купальського вогнища – собітка (со – битіє – спільне буття, тобто бути разом).

  Повністю

  Додано:   18.11.2015 12:39   |    Останнє оновлення:   
 4. Дана

  Якщо початком чоловічого буття вважається Вогонь - Сварожич, то втіленням жіночого першопочатку буття в українській міфології вважається зовсім інша стихія - Дана - слов'янська і праукраїнська богиня води.

  Повністю

  Додано:   18.11.2015 12:34   |    Останнє оновлення:   
 5. Числобог

  У часи, коли ще час був непідвладний людству в тій мірі, в якій він контролюється зараз – не було різних видів годиннників, хронометрів і т. д., люди визначали час по небесним світилам. Вдень годинником служило сонце: в різних його положеннях можна було визначити час доби. Вночі функції годинника брав на себе місяць. Так само як і по положенню сонця, за положенням місяця визначали нічний час. А в розумінні наших предків керував часом і числами Числобог.

  Повністю

  Додано:   16.11.2015 19:26   |    Останнє оновлення:   
 6. Богиня Лада

  Враховуючи те, що богиня Лада вважалася матір'ю всіх богів, то якостей, якими вона була наділена, у неї було дуже багато. Наші предки, язичницькі слов'яни шанували Ладу як богиню шлюбу і кохання, старшу Рожаницю, богиню порядку у всьому світі, опікунку гармонії., покровительку пологів, жінок і дітей. Лада була дружиною Сварога.

  Повністю

  Додано:   16.11.2015 19:21   |    Останнє оновлення:   
 7. Мати Слава

  У богині війни існувало не одне, а кілька імен. Найпопулярніші – це Мати Слава, Птиця – блискавка, Магура, Перуниця. У Велесовій книзі вона згадується як Мати Сва, Матір Сва.

  Повністю

  Додано:   10.11.2015 18:52   |    Останнє оновлення:   
 8. Перун - Бог - Громовик

  Як і Дажбог, Перун був сином Сварога. У стародавніх слов'ян Перун вважався Богом – Громовиком, повелителем грози, блискавок і грому, покровителем війська, чоловічої доблесті, сили і відваги. Слов'яни вірили, що грім – це не що інше, як мова Перуна, а блискавка була його поглядом. Також люди наділили Перуна животворящою і очищаючою силою. Раніше вірили, що перша гроза мала очищувальну силу, яка повертала землі життєздатність.

  Повністю

  Додано:   10.11.2015 18:48   |    Останнє оновлення:   
 9. Ярило

  Якщо прадавні українці перехід від зими до весни пов'язували з Дажбогом, який посилав птахів з ключами, щоб вони «відкрили» землю для весни, то Ярило для наших пращурів був богом весняного сонця, розквіту природи, родючості і пристрасті, покровителем флори.

  Повністю

  Додано:   08.11.2015 20:23   |    Останнє оновлення:   
 10. Дажбог

  Дажбог або Даждьбог для слов'ян – русичів був сином Сварога, уособленням літнього сонця і вважався прабатьком русичів – українців. У Велесовій книзі є такі рядки: «Дажбожі внуки ми – улюбленці Богів, і Боги свої десниці тримають на ралах наших», бо ми «славимо Дажбога, і буде він наш по крові тіла (кровний) заступник від Коляди до Коляди». Дажбог був покровителем людського щастя, добра, любові, добра.

  Повністю

  Додано:   15.10.2015 11:34   |    Останнє оновлення:   
 11. Сварог

  Ім'я Сварог походить з давньоарійського (санскрит) кореня свар-, що означає голос, звук.
  Друге ім'я Сварога – це ім'я Рoд. За старослов'янськими сказаннями виходить, що Сварог є творцем українського народу, який через Отця Ора заповів якими мають бути русичі – українці: «Це мовив Ору Сварог наш: "Як мої творіння створив вас од перст моїх. І хай буде сказано, що ви – сини Творця, і поводьтесь, як сини Творця. І будете, як діти мої, і Дажбог буде Отець ваш. Того мусите слухатись, і Той вам скаже, що маєте діяти, і як мовить, так і творіть».

  Повністю

  Додано:   15.10.2015 11:31   |    Останнє оновлення:   
 12. Велес

  Назва Велес є лише одним з багатьох імен Всевишнього Всемогутнього Бога. Так вірили наші пращури. Для них Велес був богом сонця, богом таємних (ведичних) знань, який присвячував в свої таємні і магічні обряди тільки обраних. Тому Велеса ще вважають покровителем волхвів. Крім усього іншого, Велес вважався богом, який пов'язував світ живих людей і покійних родичів, що символізувало постійний кругообіг життя і смерті, а також був опікуном домашніх тварин.

  Повністю

  Додано:   10.10.2015 17:47   |    Останнє оновлення:   
 13. Велесова книга

  Велесова книга. Фрагмент

  Скільки людей стільки й думок. А якщо говорити про Велесову книгу, то думки про її зміст дуже полярні. Одні історики кажуть, що це просто аматорська підробка невисокої якості, яка не заслуговує особливої уваги. Інші ж, навпаки, заявляють, що цей історичний документ оповідає про культурний і духовний розвиток племен слов'ян, що проживали на території сучасної України дохристиянського періоду.

  Повністю

  Додано:   03.10.2015 23:05   |    Останнє оновлення:   
 14. Українська міфологія

  До написання циклу статей про українську міфології й про язичницьких богів, яким поклонялися наші предки мене спонукало почуття справедливості. Якщо про Зевса, Аполлона, Олімп, Одина, Локкі, Вальхаллу, Нептуна, Юпітера більшість українців знає якщо не з книжок, то з фільмів і ці міфічні персонажі і міфічні місця постійно на слуху, то чому про Перуна, Ярило, Числобога, Сварога, Дажбога так мало чути?

  Повністю

  Додано:   03.10.2015 22:39   |    Останнє оновлення: